Kto to jest freelancer i na czym polega freelancing?

kto to jest freelancer

Freelancer to osoba, która świadczy swoje usługi osobiście i realizuje projekty na zlecenie, tak zwany "wolny strzelec", "człowiek do wynajęcia".

To ogromna grupa i wielka siła społeczna wykonująca wiele rodzajów działalności, które przedstawiam w artykule 👉 25 najlepszych zawodów dla freelancerów.

Mianem freelancera można określić zarówno specjalistę z wieloletnim doświadczeniem, jak i studenta, który dorabia w czasie studiów i po godzinach robi projekty na zlecenie. Co być może nie do końca jest sprawiedliwe, ponieważ doświadczony ekspert wrzucony do jednego worka z początkującym pasjonatem może poczuć się w pewien sposób deprecjonowany.

Kiedy stajesz się freelancerem?

Moim zdaniem charakterystyczne dla freelancera są cztery aspekty: usługowy, ludzki, osobisty i zleceniowy, które zresztą zawarłem w definicji przytoczonej na początku tego artykułu.

  1. Po pierwsze, zauważ, że przedmiotem freelancingu są przede wszystkim usługi a nie produkty. Freelancer świadczy usługi programowania, projektowania, tłumaczenia, prowadzenia mediów społecznościowych i wiele innych.
  2. Po drugie, freelancera wyróżnia aspekt ludzki, ponieważ mamy do czynienia z osobą a nie z „bezduszną” firmą. Mimo, iż „wolny strzelec” może prowadzić zarejestrowaną działalność gospodarczą i posiadać status firmy, to mówimy cały czas o konkretnej osobie, która posiada określoną markę osobistą.
  3. Po trzecie, freelancer świadczy usługi osobiście. Oczywiście może korzystać z podwykonawców w przypadku złożonych projektów lub takich, które wykraczają poza jego kompetencje, ale w zdecydowanej większości realizuje zlecenia osobiście.
  4. Ostatnia kwestia dotyczy zleceń. Freelancer przyjmuje zlecenia do realizacji, co oznacza, że może z niektórych zrezygnować i podziękować. To go odróżnia od osób, które związane są kontraktem B2B ze swoim pracodawcą. W przypadku współpracy z pracodawcą na umowie B2B, „pracownik” musi realizować zadania, które zleca mu pracodawca. Freelancer może odmówić wykonania zlecenia i pracować na rzecz wielu zleceniodawców.

W tym kontekście freelancerem staje się każdy, kto prowadzi jednoosobowy biznes, sprzedaje swoje usługi i realizuje wybrane zlecenia osobiście.

Co to jest freelancing?

Freelancing to model biznesowy, który polega na świadczeniu usług przez jednoosobowe podmioty na rzecz zleceniodawców.

freelancer co to

Freelancerzy to profesjonaliści, którzy muszą postrzegać siebie w kategoriach przedsiębiorców, gdyż świadczą usługi, biorą za ich wykonanie pieniądze i odpowiedzialność oraz muszą liczyć się z ryzykiem wystąpienia kar umownych, nieopłaconych faktur, a nawet z możliwością utraty płynności finansowej.

Dlatego też, praca na własny rachunek i wykazywanie się przedsiębiorczością stanowią istotę bycia freelancerem. Stając się przedsiębiorcą, traci się poczucie bezpieczeństwa, ale zyskuje się niezależność i wolność.

Ilu freelancerów jest w Polsce?

Trudno oszacować, ponieważ w naszym kraju jest około 2,5 miliona osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, z tym, że wiele z nich pracuje na rzecz swojego pracodawcy na podstawie umowy B2B. 

Jedno jest pewne, tak jak napisałem na początku, iż jest to ogromna grupa i wielka siła społeczna wykonująca wiele rodzajów działalności, które przedstawiam w artykule 👉 Najlepsze zawody dla freelancerów.

 

Jeśli uważasz, że niniejszy artykuł jest wartościowy to udostępnij go proszę (na dole znajdują się przyciski udostępnienia w mediach społecznościowych 👇). Dzięki Twojej pomocy dotrze on do większej liczby osób.

Autor: Maciej Makowski, twórca portalu WlasnyBiznes.pl

Gotowe pomysły na biznes

Artykuły o własnym biznesie, które mogą Cię zainteresować:

Więcej
  • Chcesz założyć firmę i szukasz gotowego pomysłu na biznes? A może stworzyłeś własny biznesplan i nie wiesz jak go zweryfikować, aby uniknąć bankructwa? 🤔 Jeśli chcesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo i szanse na sukces to przeczytaj poradnik biznesu, ponieważ zawiera praktyczne wskazówki oraz sprawdzone pomysły na biznes! 👍  Wszystkie przedstawione w nim metody i narzędzia zostały osobiście przetestowane przez autora, który prowadzi firmę od 2009 roku i posiada wieloletnie doświadczenie w tworzeniu oraz wdrażaniu różnych projektów biznesowych. 5 powodów, dla których warto przeczytać poradnik biznesu Dowiesz się: Co musisz zrobić przed otwarciem firmy, aby uniknąć bankructwa? Jak znaleźć dobry pomysł na biznes? Jak przetestować pomysł i wdrożyć nowy projekt biznesowy? Jak wybrać najlepszą franczyzę spośród dostępnych ofert na rynku? O co zapytać franczyzodawcę i na co zwrócić uwagę?

  • Ten wpis jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy istnieje bezpieczny etat w obecnych czasach? Abstrahując od nepotyzmu oraz wszelakich układów i układzików. Celem artykułu nie jest faworyzowanie którejś z tytułowych form zatrudnienia, ponieważ zarówno praca na etacie, jak i własny biznes mają swoje plusy i minusy. Co więcej, nie każdy nadaje się do prowadzenia własnej firmy. Aby zostać przedsiębiorcą należy posiadać odpowiednie predyspozycje, wiedzę i umiejętności. Właściciele firm muszą sami sobie radzić w wielu sytuacjach oraz brać pełną odpowiedzialność za ewentualne złe decyzje. Nie mogą zrzucić winy na innych, co nierzadko ma miejsce wśród pracowników. Pośrednim rozwiązaniem, które zwiększa bezpieczeństwo prowadzenia własnego biznesu oraz rozkłada odpowiedzialność na franczyzodawcę i franczyzobiorcę jest franczyza, czyli gotowy pomysł na biznes, ale nie o franczyzie w tym artykule.

  • Partner handlowy (dystrybutor, reseller, przedstawiciel, agent) to popularny pomysł na biznes, który polega na prowadzeniu punktu sprzedaży (online/offline) i sprzedaży produktów lub usług swojego dostawcy (producenta, importera, hurtownika, integratora, dealera). Można również zostać przedstawicielem mobilnym danej firmy i nie prowadzić punktu stacjonarnego ani sklepu internetowego.

  • Prowadzenie własnej firmy to permanentny rozwój oraz realizacja zadań i celów, których nie da się osiągnąć w pojedynkę. Potrzebni są do tego dodatkowi ludzie oraz specjalne narzędzia i usługi. 

  • Świadomość, że przedsiębiorca musi znać się na wszystkim, jest przytłaczająca i niejednej osobie może podciąć skrzydła. Nie bez kozery mówi się, że przedsiębiorca to człowiek orkiestra i coś w tym jest. 😉

  • Być może zastanawiasz się nad porzuceniem etatu, bo masz dość swojego szefa i praca nie sprawia Ci przyjemności. Być może Twój znajomy znalazł ciekawą ofertę franczyzy i otwiera biznes na licencji, koleżanka będzie tworzyć nową aplikację, a w gazecie widziałeś wywiad z uśmiechniętym przedsiębiorcą, który opowiada o swoim sklepie internetowym. Jeśli tak, to wspomniane inspiracje nie są dobre, abyś został przedsiębiorcą.