Pożyczki unijne versus kredyt inwestycyjny

W każdym województwie funkcjonują fundusze pożyczkowe zajmujące się udzielaniem firmom finansowania ze środków z Unii Europejskiej. Jeszcze kilka lat temu fundusze miały do dyspozycji jeden produkt, na jednym poziomie oprocentowania, a oferta skierowana była do jednej grupy odbiorców. Dziś ta oferta jest znacznie bardziej rozbudowana i mogą z niej skorzystać zarówno startupy, jak i funkcjonujące na rynku mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Jakie są przewagi takiego finansowania nad kredytami bankowymi i kto może z niego skorzystać?

Całkowity roczny koszt pożyczki unijnej to nawet ok. 1% jej wartości

Z tego typu pożyczki mogą skorzystać firmy na każdym etapie rozwoju, jednak ze względu na możliwe do pożyczenia sumy, jest to finansowanie przeznaczone przede wszystkim dla małych firm i startupów. Kwoty zaczynają się zwykle od 25 tys. zł, a kończą nawet na 2 mln.

- Zazwyczaj maksymalny czas spłaty takiej pożyczki to 7 lat, jednak mogą zdarzyć się nawet dłuższe okresy. Niezaprzeczalną zaletą tego finansowania jest jednak przede wszystkim jego cena. Oprocentowanie pożyczki w niektórych województwach wynosi zaledwie 1%, nie ma ukrytych kosztów i prowizji. Maksymalny koszt, z jakim może spotkać się przedsiębiorca to natomiast 5-6%, to często zależy od funduszu, z którym Klient współpracuje. Nadal są to zatem bardzo konkurencyjne względem ofert banków warunki. Dodatkowo firma, która nie posiada zabezpieczenia niezbędnego do uzyskania pożyczki, może skorzystać z pomocy funduszy poręczeniowych. Ich misją jest pomaganie firmom, które chcą wejść na rynek, jednak nie mają wystarczającego majątku, mogącego posłużyć właśnie za zabezpieczenie - mówi Paweł Mazur z ANG Biznes.

Elastyczne podejście do sytuacji firmy

Kolejną przewagą pożyczek unijnych nad kredytami inwestycyjnymi jest indywidualne podejście do sytuacji firmy i co szczególnie istotne w przypadku startupów, możliwość udzielenia finansowania na podstawie prognoz, a nie wyników. Istotne są także inne niż w przypadku banków wymagania względem zabezpieczeń. Przy pożyczkach unijnych ich wachlarz jest większy i bardziej dostosowany do realiów małych firm.

- Jako doskonały przykład szczególnego podejścia przy udzielaniu pożyczek unijnych może posłużyć historia jednego z moich Klientów. Osoba ta chciała otworzyć przedszkole, był to dopiero początek jej drogi, dlatego potrzebowała pieniędzy, m.in. na wykończenie inwestycji i kupienie niezbędnego sprzętu. Jedynym zabezpieczeniem, jakie posiadała, był mini plac zabaw o wartości kilkuset tysięcy złotych. W banku okazało się, że nie jest to wystarczające zabezpieczenie dla udzielenia kredytu, także ze względów wizerunkowych – kto w razie problemów zabierze dzieciom zabawki? Klient zdecydował się jednak skorzystać z pożyczki unijnej i dzięki temu otrzymał finansowanie w wysokości blisko pół miliona zł. To było dla nas sygnałem, a także wskazówką przy kolejnych Klientach, że w przypadku tych pożyczek zabezpieczenie może być inne niż w banku – wyjaśnia Paweł Mazur z ANG Biznes.

Środki muszą być przeznaczone na cel wskazany we wniosku

Okazuje się jednak, że z pożyczek unijnych nie mogą skorzystać wszystkie branże. Wyłączona jest np. branża transportowa, deweloperzy czy rolnicy. Jednak także tutaj podejście jest indywidualne. Jeśli firma transportowa chce pożyczyć te pieniądze na zakup np. komputerów do firmy, a nie pojazdów, to finasowanie nadal jest możliwe. Bardzo istotne jest jednak odpowiednie udokumentowanie tego zakupu. I jest to kolejna cecha pożyczek, która przez niektórych może być uznana za ich wadę. Za pożyczone pieniądze należy sfinansować tę inwestycję, która została opisana we wniosku. Fundusz udostępnia środki, ale w zamian firma zobowiązuje się przedstawić potwierdzenie zakupu. Są także przypadki, w których fundusz sam opłaca fakturę za np. kupiony sprzęt. Jeśli firma nie rozliczy się z pożyczonych pieniędzy, to jest to podstawa do wezwania jej zwrotu. Jednak i w tym przypadku można dojść do porozumienia z funduszem, np. gdy procedury się przeciągają i cel przedsiębiorcy w między czasie ulegnie zmianie.

Niezbędna jest dobra księgowość i doświadczony doradca

Największą wadą pożyczek unijnych jest jednak bardzo skomplikowany proces ubiegania się o finansowanie. Niezbędna będzie pomoc kompetentnego księgowego, który przygotuje dobrą prognozę dla firmy na 5 lat. I nie chodzi tu tylko o przychody, ale o cały bilans. Jeżeli przebrniemy przez przygotowanie tej dokumentacji, pozostanie kwestia dokładnego opisania inwestycji, na którą potrzebne są pieniądze. Tu wystarczy dobry doradca, który zna się na produktach i ma doświadczenie w pozyskiwaniu tego typu środków.

- Jestem w stanie przytoczyć wiele przykładów na to, że warto przebrnąć przez ten proces, jednak w pamięci utkwił mi przede wszystkim jeden. Zgłosiła się do nas Klientka, która od ponad 20 lat działa na rynku gastronomicznym. Kończyła jej się umowa najmu lokalu, dlatego stwierdziła, że to dobry powód, aby przenieść się w inne miejsce. Znalazła odpowiednie lokum, problemem jednak było to, że między przeniesieniem się z jednego miejsca do drugiego byłoby 10 miesięcy przerwy. Bank wystraszył się, że Klientce spadły przychody, bo przez ten czas prowadziła działalność cateringową. Wypowiedział jej umowę kredytu w rachunku bieżącym, nie chciał jej dalej finansować. Podpisując umowę w nowym lokalu, Klientka musiała wpłacić kaucję albo przedstawić gwarancję bankową i tu pojawił się problem, bo ta mała firma ze względu na spadek przychodów była już niewiarygodna dla banków. Dla nas to była prosta sprawa – w nowym budynku są 4 tys. potencjalnych klientów, którzy muszą gdzieś zjeść, więc większego ryzyka niepowodzenia nie ma. Pomogliśmy jej sfinansować środki trwałe, a ona zamiast kupić je za gotówkę, wpłaciła kaucję. Oczywiście pani bardzo dobrze prosperuje i teraz banki same zgłaszają się do niej z propozycją finansowania – dodaje Paweł Mazur z ANG Biznes.

Podsumowanie

  • Pożyczki z Unii Europejskiej przeznaczone są przede wszystkim dla mikro i małych firm, a także dla tych, które dopiero rozpoczynają swoją działalność.
  • Wśród zalet takiego sposobu finansowania są przede wszystkim niskie koszty – nawet na poziomie 1% - oraz elastyczne podejście do oceny sytuacji przedsiębiorstwa.
  • Minusem może być jednak skomplikowana, w porównaniu z tą bankową, procedura - konieczność przedstawienia dokładnych prognoz dla firmy oraz przygotowania opisu planowanej inwestycji.
  • Wiadomości

Gotowe pomysły na biznes

Artykuły o terminalach płatniczych, które mogą Cię zainteresować:

Więcej
  • Terminal płatniczy i „ukryte” koszty, na które należy zwrócić uwagę

    • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

    Na rynku terminali płatniczych jest wielu operatorów, którzy oferują indywidualne warunki handlowe, zaś ich przedstawiciele handlowi mogą stosować różne sztuczki i techniki, aby zaprezentować swoją ofertę w jak najlepszym świetle, zaś niewygodne kwestie przemilczeć.   Zdaję sobie sprawę, że dla osoby spoza branży porównanie poszczególnych ofert to nie lada wyzwanie, ale pomogę Ci w tym i wskażę obszary, na które należy zwrócić uwagę, aby nie popełnić kosztownych błędów.  Uważaj przede wszystkim na... ⛔️ Czas na jaki jest podpisywana umowa. Stara zasada: nie wiesz co będzie za rok, zwłaszcza w tak dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, więc nie podpisuj długoterminowych kontraktów, bo zapłacisz kary finansowe za wcześniejsze zerwanie umowy ⛔️ jeśli będziesz potrzebował nagle zakończyć współpracę. 

  • Obowiązkowy terminal płatniczy. Od kiedy i dla kogo?

    • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

    Wprowadzenie „obowiązku” posiadania terminala płatniczego wzbudza niemałe emocje i przyczynia się do burzliwych dyskusji w mediach społecznościowych. W komentarzach można spotkać się z obrońcami walczącymi o demokrację i prawa wolności, wygłaszającymi hasła „tylko gotówka”. A jak to jest naprawdę, czy każda firma w Polsce musi posiadać terminal płatniczy? Otóż, nie! Najpierw należy zweryfikować obowiązek posiadania kasa fiskalnej ze swoim księgowym. Jeżeli firma ma obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących to dopiero wtedy musi zadecydować, w jaki sposób spełni obowiązek udostępniania płatności bezgotówkowych, co nie jest jednoznaczne z wymogiem posiadania nowego terminala płatniczego. Przedsiębiorca ma obowiązek zapewnienia zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego Zerknijmy do dokumentów prawnych, mianowicie do Ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców a konkretnie do artykułu 19a, który to ten obowiązek reguluje.

  • Otworzyłeś firmę i potrzebujesz nowy terminal płatniczy?

    • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

    Na wstępie gratuluję Ci rozpoczęcia działalność gospodarczej i życzę powodzenia w rozwoju własnego biznesu. Przed Tobą wiele wyzwań, natomiast w tym wpisie skupię się na kwestii związanej z wyborem terminala płatniczego i podzielę się kilkoma wskazówkami, które uchronią Cię przed popełnieniem kosztownych błędów. Jeśli nie lubisz czytać to zadzwoń na numer 534 001 002 i omówimy dostępne możliwości. Szczegółowe informacje o mnie oraz dane kontaktowe znajdziesz na stronie dot. oferty na terminal płatniczy. Zanim wybierzesz terminal i dostawcę to odpowiedz na kilka pytań Jaki obrót na terminalu przewidujesz w pierwszym roku prowadzenia działalności? Trudne pytanie, natomiast musisz założyć ile będziesz przyjmować płatności kartą od klientów a ile gotówką. Późnej wyjaśnię dlaczego to ważne.

  • Ile kosztuje terminal płatniczy? Opłaty za dzierżawę terminala, prowizje…

    • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

    Koszty zawsze wywołują emocje i różnie na nie reagujemy. Wśród przedsiębiorców znajdą się świadomi przedstawiciele, którzy wiedzą, że za jakość trzeba zapłacić i nie ma nic za darmo; jak i tacy, którzy uważają, że terminale płatnicze powinny być bezpłatne przez cały okres współpracy.  Tego typu oczekiwania miałyby racje bytu, gdyby urządzenia, serwis gwarancyjny, systemy rozliczeniowe, serwery, pracownicy i dziesiątki niezbędnych zasobów nic nie kosztowały.  Niestety rzeczywistość jest zgoła odmienna. Zatem, czy reklamy z hasłami „terminal płatniczy za 0 zł” wprowadzają w błąd? Przecież nie ma nic za darmo! Za chwilę odpowiem na to pytanie, napiszę również kilka słów o programie PWOB i na końcu przedstawię koszty związane z użytkowaniem terminala płatniczego, na które składają się zasadniczo 3 kategorie: koszty dzierżawy terminala, prowizje od transakcji, dodatkowe opłaty stosowane przez poszczególnych operatorów.

  • Gdzie Polacy chcą płacić bezgotówkowo?

    • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

    Polacy coraz częściej korzystają z płatności bezgotówkowych, ale wciąż są miejsca, gdzie konsumenci nie mają możliwości wyboru metody płatności. Według najnowszych wyników badania Maison & Partners dla Fundacji Polska Bezgotówkowa, respondentom najbardziej brakuje możliwości płacenia kartą lub telefonem na pobliskich bazarkach (46%). Jako punkty, gdzie nie można zapłacić bezgotówkowo respondenci wskazują także na usługi krawieckie (30%), usługi szewskie (28%), kościół (28%) oraz warsztaty samochodowe (26%). Wiele osób ma również poczucie, że często nie mają możliwości dokonania płatności na stoiskach podczas imprez plenerowych (39%) oraz podczas akcji organizowanych przez organizacje charytatywne (31%). 

  • Aktywność terminali w programie Polska Bezgotówkowa wzrasta

    • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

    Fundacja Polska Bezgotówkowa kończy kolejny rok działalności z dalszym wzrostem aktywności terminali płatniczych w ramach prowadzonego Programu Polska Bezgotówkowa. Na przestrzeni minionego roku Fundacja odnotowała znaczący wzrost w liczbie zrealizowanych transakcji, których tylko w 2023 r. było blisko pół miliarda. Do końca grudnia 2023 r. do Programu Polska Bezgotówkowa dołączyło blisko 460 tys. podmiotów, w których łącznie zainstalowano ponad 610 tys. urządzeń do przyjmowania płatności cyfrowych. Za pomocą terminali tradycyjnych i tych w telefonie, zrealizowano od początku trwania Programu blisko 1,8 mld transakcji płatniczych na łączną kwotę przekraczającą 110 mld zł. Wśród mikroprzedsiębiorców największy przyrost liczbowy i procentowy urządzeń odnotowano w branży kosmetycznej (+13,3%), a najwyższy wzrost transakcyjny rok do roku (+31,9%) osiągnęły branże związane z ochroną zdrowia. Pod względem wzrostu liczby transakcji w ostatnim roku wyróżniły się: branża edukacyjna (+28,3%) oraz usługowa (+25,4%).