10 start-upów z sektora proptech, które oferują rozwiązania dla branży nieruchomości

Spółka Colliers International ogłosiła listę start-upów z sektora proptech, które zakwalifikowały się do programu Colliers Proptech Accelerator realizowanym we współpracy z Techstars. Jest to pierwsza prawdziwie globalna inicjatywa tego rodzaju. Program jest wyrazem zaangażowania Colliers w tworzenie innowacyjnych rozwiązań będących odpowiedzią na konkretne potrzeby oraz przekonania, że strategiczne inwestycje w odpowiednie technologie i start-upy mogą zmienić oblicze branży nieruchomości komercyjnych.

II edycja programu Colliers Proptech Accelerator

W tym roku do programu zgłosiły się setki start-upów z ponad 50 krajów, co świadczy o szybkim rozwoju sektora proptech. Z nadesłanych zgłoszeń wyselekcjonowano 10 firm z sześciu krajów, które oferują rozwiązania dla branży nieruchomości w różnorodnych obszarach, w tym wyceny nieruchomości i inwestycji w oparciu o metody ilościowe, crowdfundingu, frakcjonalizacji aktywów, uczenia się maszyn, sztucznej inteligencji, blockchain, a także rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej.

— Naszą misją jest poszukiwanie technologii na wczesnym etapie rozwoju w całym sektorze nieruchomości, które pozwalają na świadczenie bardziej inteligentnych i spersonalizowanych usług dla naszych klientów i pracowników — mówi Jay Hennick, prezes zarządu i CEO firmy Colliers. — Bazując na sukcesach zeszłorocznej, pierwszej edycji programu, w 2019 r. zaczynamy badać możliwości bardziej długoterminowe oraz bardziej zaawansowane rozwiązania, które mogą okazać się przełomowe dla branży. Dzięki nim możemy doradzać klientom, które z pojawiających się na rynku rozwiązań mają rzeczywistą wartość, a które niekoniecznie.

Intensywny, trzymiesięczny program odbywa się w Toronto. Ma on pomóc uczestnikom doprecyzować ich plany biznesowe, zyskać globalny ogląd sektora nieruchomości dzięki wiedzy i doświadczeniu 120 mentorów oraz rozpocząć programy pilotażowe i nawiązać współpracę z pracownikami oraz klientami Colliers, aby zwiększyć możliwości rozwojowe wszystkich tych podmiotów. Punktem kulminacyjnym programu jest dzień pokazowy (Demo Day), zaplanowany na 4 grudnia 2019 r., który obejmuje prezentacje dla klientów, liderów branży nieruchomości oraz inwestorów technologicznych, dzięki czemu przedstawiciele start-upów będą mogli przykuć uwagę globalnych graczy.

— Nawiązaliśmy z Techstars wyjątkową współpracę. Start-upy mogą korzystać z globalnego doświadczenia Techstars w dziedzinie innowacji technologicznych i tworzenia akceleratorów, w połączeniu z kulturą przedsiębiorczości Colliers, a także wiedzą ekspercką firmy w zakresie nieruchomości i jej międzynarodową siecią. Jest to jedyny globalny program w branży, który łączy w sobie szeroką perspektywę oraz autorskie procedury, które pozwalają nam skupić się ściśle na innowacjach będących odpowiedzią na konkretne potrzeby — powiedział Zach Michaud, wiceprezes zarządu Colliers ds. inwestycji strategicznych. – Rozpoczęliśmy formalną współpracę partnerską z czterema firmami, które wzięły udział w programie w 2018 r., w tym z Lane, Booqed, Upsuite i Basking, a pozostałe wspieramy w dążeniu do celów, które sobie wyznaczyły. Uczestnikom pierwszej edycji zawdzięczamy niesamowitą energię oraz wiedzę i nie możemy doczekać się możliwości pracy z kolejnymi.

— Jako jedna z mentorek Colliers Proptech Accelerator mogę śmiało powiedzieć, że program otwiera przed naszą firmą nowe możliwości. Jest to niesamowita okazja do wymiany wiedzy i pomysłów oraz tworzenia realnych rozwiązań, których implementacja zapewnia naszym klientom oraz nam przewagę na rynku — komentuje Monika Rajska-Wolińska, partner zarządzający Colliers International w Polsce.

Uczestnicy programu Colliers Proptech Accelerator realizowanego w 2019 r.

  • ADEx wykorzystuje uczenie się maszyn i przetwarzanie języka naturalnego do analizy dokumentów prawnych oraz skutecznej i prawidłowej ekstrakcji danych strukturyzowanych. Dane w trybie offline łączone są ze źródłami online, aby dostarczać szerszej wiedzy i umożliwiać analizę predykcyjną (Berkeley, USA)
  • AREX to producent oprogramowania, który tworzy rozwiązania dla branży nieruchomości z wykorzystaniem systemów blockchain oraz najbardziej zaawansowanych technologii (Madryt, Hiszpania)
  • BlueSuit pozyskuje wyjątkowe dane dotyczące cyklu inwestycyjnego w sektorze nieruchomości komercyjnych poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz technologii uczenia się maszyn, w celu wsparcia prac zespołów analityków, obsługujących podmioty instytucjonalne (Denver, USA)
  • BRED Token korzysta z technologii blockchain oraz tokenów do wprowadzania przyszłościowych zmian w ofertach publicznych oraz kształtowania wydajniejszego procesu inwestycyjnego w sektorze nieruchomości, zapewniając swobodę, bezpieczeństwo, płynność finansową oraz zbywalność instrumentów na giełdach papierów wartościowych (Toronto, Kanada)
  • Fast Office w ciągu kilku minut tworzy na podstawie ulotek w formacie PDF trójwymiarowe plany nieruchomości wraz z całkowitym kosztem najmu, co zdecydowanie przyspiesza napływ ofert (Toronto, Kanada)
  • Finneo to kompleksowa platforma technologiczna specjalizująca się w zarządzaniu i emisji instrumentów dłużnych dotyczących nieruchomości (Toronto, Kanada)
  • PropertyQuants to firma założona przez zespół byłych maklerów z tytułem doktorskim, zajmujących się opartym na metodach ilościowych obrotem produktami finansowymi, którzy zastosowali swoją wiedzę w zakresie analizy finansowej wykorzystującej metody ilościowe oraz analitykę danych, w tym big data, do globalnego rynku nieruchomości, aby usprawnić proces decyzyjny i pomóc inwestorom w zdobyciu rynku (Singapur, Singapur)
  • Realar to aplikacja wykorzystująca technologię rzeczywistości rozszerzonej, dzięki której użytkownik może dokonać przestrzennej wizualizacji nieruchomości i odbyć po niej wirtualny spacer jeszcze zanim zostanie wybudowana (Gold Coast, Australia)
  • Skenario przewiduje wartość i ryzyko związane z nieruchomościami mieszkaniowymi i komercyjnymi z wykorzystaniem danych oraz sztucznej inteligencji (Vantaa, Finlandia)
  • Talox to oparty na technologii chmurowej, wykorzystujący dane system zarządzania zasobami i transakcjami dla branży nieruchomości komercyjnych w regionie Azji-Pacyfiku (Singapur, Singapur)
  • Wiadomości

Gotowe pomysły na biznes

Artykuły o terminalach płatniczych, które mogą Cię zainteresować:

Więcej
  • Jaką umowę na terminal płatniczy warto podpisać? 

    • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

    Jeśli zainteresował Cię ten artykuł to oznacza, że potrzebujesz terminal płatniczy do firmy. Prawdopodobnie jesteś na etapie rozmów z poszczególnymi operatorami płatności bezgotówkowych i analizujesz stawki prowizyjne, czego zwieńczeniem będzie podpisanie umowy współpracy.  Pamiętaj, że podczas wyboru dostawcy terminali płatniczych znaczenie mają nie tylko warunki handlowe i serwis, ale również okres trwania umowy, czas wypowiedzenia i ewentualne kary finansowe za wcześniejsze rozwiązanie umowy.

  • Ile kosztuje terminal płatniczy? Opłaty za dzierżawę terminala, prowizje…

    • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

    Koszty zawsze wywołują emocje i różnie na nie reagujemy. Wśród przedsiębiorców znajdą się świadomi przedstawiciele, którzy wiedzą, że za jakość trzeba zapłacić i nie ma nic za darmo; jak i tacy, którzy uważają, że terminale płatnicze powinny być bezpłatne przez cały okres współpracy.  Tego typu oczekiwania miałyby racje bytu, gdyby urządzenia, serwis gwarancyjny, systemy rozliczeniowe, serwery, pracownicy i dziesiątki niezbędnych zasobów nic nie kosztowały.  Niestety rzeczywistość jest zgoła odmienna. Zatem, czy reklamy z hasłami „terminal płatniczy za 0 zł” wprowadzają w błąd? Przecież nie ma nic za darmo! Za chwilę odpowiem na to pytanie, napiszę również kilka słów o programie PWOB i na końcu przedstawię koszty związane z użytkowaniem terminala płatniczego, na które składają się zasadniczo 3 kategorie: koszty dzierżawy terminala, prowizje od transakcji, dodatkowe opłaty stosowane przez poszczególnych operatorów.

  • Czy przedsiębiorcy boją się zmieniać operatorów terminali płatniczych?

    • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

    Odpowiadając jednym słowem na tytułowe pytanie (bazując na moim dotychczasowym doświadczeniu biznesowym) mogę stwierdzić, że: tak! Przedsiębiorcy raczej niechętnie zmieniają partnerów biznesowych, w tym dostawców terminali płatniczych.  Obawa przed zmianą nie dotyczy tylko właścicieli firm, to powszechnie występujące uczucie, które może obejmować różne sfery życia, takie jak biznes, praca, relacje czy sytuacje osobiste. Ludzie często odczuwają niepokój lub strach wobec nieznanych sytuacji, ponieważ zmiana może być trudna do przewidzenia i wymagać dostosowania się do nowych warunków. Jednakże zmiana może być również postrzegana jako szansa na rozwój i nowe możliwości. Te podejście jest bliższe przedsiębiorcom, którzy na co dzień muszą zmagać się z niepewnym jutrem a mimo to poszukują innowacji; aczkolwiek nie brak konserwatystów, którzy próbują utrzymać status quo i pozostać w sferze komfortu. 

  • Co to jest terminal płatniczy i jak działa? Rodzaje terminali

    • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

    Według najnowszych danych zawartych w raportach branżowych, liczba transakcji bezgotówkowych w Polsce rośnie z roku na rok. W 2022 roku odnotowano wzrost o 28% w porównaniu do poprzedniego roku, zaś ich liczba przekroczyła 641 mln (źródło: Fundacja Polska Bezgotówkowa).  To pokazuje, jak ważne stało się dla przedsiębiorców posiadanie terminali płatniczych. Zatem pozyskanie niezbędnej wiedzy na temat tego urządzenia, jego funkcji i metod łączenia jest koniecznością a nie przywilejem.  Czym jest terminal płatniczy oraz jak działa?  Najprościej rzecz ujmując, terminal płatniczy to urządzenie elektroniczne, które umożliwia przeprowadzanie transakcji bezgotówkowych za pomocą kart płatniczych, debetowych czy kredytowych. Służy do autoryzacji, rejestracji i przesyłania danych transakcji do instytucji finansowych.

  • Nie przepłacaj za terminal płatniczy! Porównaj i wybierz najlepszą ofertę

    • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

    Prowadzisz firmę i nieustannie próbujesz nadążyć z realizacją bieżących zadań oraz gasisz pożary… Znajoma rzeczywistość? To zatrzymaj się na chwilę i przeanalizuj koszty, które ponosisz, bo może się okazać, że dzięki obniżeniu opłat nie będziesz musiał brać kolejnego zlecenia, aby zarobić „na koszty”.   Powyższa sytuacja, tj. pośpiech, brak czasu, wszystko „na wczoraj”, przysłowiowa bieżączka… sprzyja wybieraniu niekorzystnych ofert. Nie zamierzam w tym wpisie skupiać się na organizacji czasu pracy, lecz moim celem jest zachęcenie przedsiębiorców do otwartości na zmianę i znalezienie w swoich grafikach miejsca na rozmowę z konkurencyjnymi dostawcami usług, z których korzystają, m.in. terminali płatniczych. 

  • Co jest ważne we współpracy z operatorem terminali płatniczych?

    • Terminale płatnicze i płatności bezgotówkowe

    Czy Twoi klienci również cenią sobie wygodę i wolą płacić kartą płatniczą zamiast gotówką? Ten trend jest nieodwracalny i koszty związane z obsługą terminali płatniczych wpisały się na stałe w księgi rachunkowe firm. Na rynku działa wielu operatorów, którzy oferują usługi płatności bezgotówkowych oraz terminale płatnicze. Każdy operator tzw. acquire posiada indywidualne oferty handlowe, których porównanie stanowi niemałe wyzwanie dla przedsiębiorcy. Opłaty za terminal płatniczy i stawki prowizyjne za transakcje kartą Pierwszy obszar to warunki handlowe. Prowizje za transakcje kartą mogą być stałe lub zmienne; co więcej mogą zawierać dodatkowe opłaty uzależnione od rodzaju kart płatniczych czy typu transakcji (krajowe, zagraniczne, biznes, Visa, MasterCard, Maestro). Warto pamiętać, że na koszt prowizji składa się marża operatora, opłaty interchange oraz opłaty systemowe, które są zróżnicowane.